Muzea mody, które musisz odwiedzić
MUZEA MODY, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ
Muzea kojarzą Wam się z nudnymi, ekspozycjami, które nie są zbytnio powiązane z Waszymi zainteresowaniami? Co jednak powiecie na muzeum związane z modą. W Europie i na świecie istnieje kilkadziesiąt muzeów poświęconych historii mody i projektantom. Czyż to nie prawdziwa gratka dla fashionistów. Wśród zbiorów znajdują się kultowe ubiory z minionych epok, stroje gwiazd, monarchiń. To także gratka dla fanów i fanek znanych projektantów t.j Chanel, YSL, Dior, Valentino i wielu więcej.W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was 5 najlepszych muzeów mody, które musicie koniecznie odwiedzić podczas zwiedzania tych miast. Oprócz ciekawych eksponatów będziecie mogli zgłębić historię mody i tajniki projektowania.
“W Europie i na świecie istnieje kilkadziesiąt muzeów poświęconych historii mody i projektantom”
Museo Salvatore Ferragamo , Florencja
Museo Salvatore Ferragamo przedstawia historię życia i twórczość jego założyciela. Muzeum otwarte w maju 1995 roku, muzeum powstało z inicjatywy rodziny Ferragamo, aby przedstawić zwiedzającym z całego świata artystyczne walory prac Ferragamo i rolę, jaką odegrał w historii obuwnictwa i międzynarodowej mody. W 1999 roku Salvatore Ferragamo otrzymał prestiżową Prix Guggenheim biznesu i kultury, przyznawane corocznie firmom, które zainwestowały więcej w dziedzinie kultury. Muzeum mieści się w zabytkowym centrum Florencji, w zabytkowej siedzibie Palazzo Spini Feroni,jest średniowieczny budynek, zbudowany w 1289 przez Geri Spini, bogatego kupca i bankiera Papa Bonifacio VIII.
Adres: Palazzo Spini Feroni
Piazza Santa Trinita 5 / R, 50123 Florencja.
Godziny otwarcia: Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 19.30
Cennik:
Normalny: € 6
Wstęp wolny: dzieci do lat 10 oraz osoby powyżej 65 roku życia.
Cristóbal Balenciaga Museoa, Hiszpania
Kreatywny, innowacyjny, posiadający niezwykłe umiejętności techniczne twórca, jakim był Cristobal Balenciaga Eizaguirre, założyciel domu mody Balenciaga niewątpliwie zasługuje na własne muzeum. Przyczynił się do najważniejszego wkładu w historię mody. Wprowadzenie nowej sylwetki dla kobiet do jego zasługa. Oderwał się od ustalonych form, tworząc płynne linie i zaskakujące formy. Zdecydowanie były to linie, modele i wzory, które określały epokę. W muzeum możecie zobaczyć wystawę stałą poświęconą kluczowym modelom twórczości Balenciagi oraz poznać jego historię, a także wystawy czasowe poświęcone konkretnym aspektom twórczości. Wśród wielu eksponatów czekają na Was sukienki, stroje, wykroje i zdjęcia projektanta. Oprócz wystaw muzeum oferuje również warsztaty kreatywne.
Adres:
Aldamar Parkea, 6
20808 Getaria – Gipuzkoa (Hiszpania)
Godziny otwarcia:
Listopad- Luty 10:00-15:00
Marzec- Październik 10:00-19:00
Lipiec- Sierpień 10:00-20:00
Cennik:
10 euro – bilet normalny,
7 euro – bilet ulgowy.
Musée Yves Saint Laurent, Paryż
Chyba nie ma na świecie fashionistki, która nie chciałaby na żywo obejrzeć twórczości już legendarnego twórcy, jakim był Yves Saint Laurent. Francuski projektant mody w swoim dorobku ma odzież projektowaną dla domu mody Dior, którego przez wiele lat był dyrektorem. Później wraz z Pierre Berge założyli dom mody YSL. Już w październiku tego roku nastąpi wielkie otwarcie Muzeum Yves Saint-Laurent Paris. Będzie można zobaczyć wnętrze domu mody, studio projektanta oraz tysiące ubrań projektu YSL. Wśród nich znajdziecie sukienki, stroje baletowe, kostiumy i wiele więcej. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W dzisiejszym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć propozycji z naszego kraju. Mimo, że tego typu instytucji jest u nas bardzo mało, Łódzkie Muzeum Włókiennictwa, to miejsce, które każda fashionistka powinna odwiedzić, bo gdzie jak nie w Łodzi możemy najwięcej dowiedzieć się o materiałach i rozwoju polskiej mody. W zbiorach znajdziemy m.in liczne tkaniny, maszyny przędzalnicze, kostium Chanel, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala i wiele więcej. Oprócz stałych i czasowych wystaw w Centralnym Muzeum włókiennictwa organizowane są lekcje i warsztaty tematyczne, podczas których bardziej szczegółowo możemy dowiedzieć się o technikach szycia, stosowanych materiałach i kultowych modelach ubrań.
“W zbiorach znajdziemy m.in liczne tkaniny, maszyny przędzalnicze, kostium Chanel…”
Adres:
ul. Piotrkowska 282
93 – 034 Łódź
Godziny otwarcia:
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 9.00 – 17.00
Środa 9.00 – 17.00
Czwartek* 12.00 – 19.00
Piątek 12.00 – 19.00
Sobota 12.00 – 19.00
Niedziela 9.00 – 17.00
Cennik:
normalny: 12 zł
ulgowy: 8 zł
W każdy czwartek muzeum można zwiedzać za darmo
Virtual Valentino Garavani Museum
Na sam koniec muzeum dla leniwych: Valentino Garavani Museum. Dlaczego dla leniwych, bo aby obejrzeć zbiory, nie musicie ruszać się z fotela. Otwarcie wirtualnego muzeum nastąpiło 5 grudnia 2011 roku. Wśród zbiorów możemy podziwiać ponad 300 sukni Valentino Garavani. Gdyby umieścić zbiory w realnym budynku, ekspozycja wymagałaby pomieszczenia o wymiarach ponad 900 metrów kwadratowych. Oprócz pięknych sukien w muzeum znajdziemy 5 tysięcy zdjęć z sesji dla magazynów mody i kampanii reklamowych. Jego kreacje ubierały najpiękniejsze kobiety świata: królowe, księżniczki, gwiazdy filmowe, a także wiele zamożnych osobowości. Jego wiernymi klientkami były m.in. Elizabeth Taylor, Julia Roberts, Sophia Loren, i Jacqueline Kennedy. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania.
“Wśród zbiorów możemy podziwiać ponad 300 sukni Valentino Garavani”
Adres:
http://www.valentinogaravanimuseum.com/
Godziny otwarcia:
24h/7
Cennik:
Zwiedzanie darmowe
Nihil Novi
3 czerwca, 2017 at 4:11 pmSzkoda, że u nas jest ich niewiele – muszę się wybrać na wycieczkę do Łodzi! 🙂
K.A.K-C
15 czerwca, 2017 at 7:11 amW zeszłym roku byłam we Wrocławiu na wystawie “Moda PRL” – i najbardziej uderzyło mnie to, że z opowieści wydaje się, że ten PRL był taki szary-bury, a te stroje były takie kolorowe – nawet te szyte tuż po wojnie, z resztek mundurów czy nawet spadochronów!
admin
15 czerwca, 2017 at 7:14 amOj moda PRL, to byl wyczyn. Jak zrobic cos z niczego. Kobiety musialy starac sie duzo bardziej niz teraz
Marta Kraszewska Rudym spojrzeniem
15 czerwca, 2017 at 7:48 amCzyli jednak w Polsce tez mamy takie muzeum. Muszę sobie zarezerwować czas jak będę w łodzi
admin
15 czerwca, 2017 at 7:51 amZdecydowanie
Bookendorfina Izabela Pycio
15 czerwca, 2017 at 8:17 amW łódzkim muzeum włókiennictwa bywamy wielokrotnie, także przy okazji organizowanych tam warsztatów. 🙂
Bookendorfina
Anna Fit
15 czerwca, 2017 at 5:08 pmBardzo żałuję, że nie odwiedziłam Muzeum Włókiennictwa przy okazji wizyty w Łodzi. Za to ogromnie podobała mi się ekspozycja poświęcona historii mody w muzeum w Hadze. Byłam tam jakieś 4 lata temu, a do dziś pamiętam szczegóły tej wystawy! 🙂
PS. Bardzo się cieszę, że przypadkiem trafiłam na ten blog. Już zabieram się za zwiedzanie! 🙂
Michał
15 czerwca, 2017 at 7:57 pmWspaniałe miejsce, koniecznie odwiedzę 🙂
Gosiarella
19 czerwca, 2017 at 1:54 pmZdecydowanie najbardziej kusi mnie paryski Yves Saint Laurent, jednak na wizytę tam będę musiała jeszcze trochę poczekać. łódzki, choć mniej kuszący jest znacznie bliżej, więc pewnie od niego zacznę. Ogólnie bardzo fajny pomysł na zestawienie!
Anna
19 czerwca, 2017 at 2:18 pmTyle razy przejeżdżałam przez Łódź i nigdy nie pomyślałam, żeby przyjrzeć się temu miastu. Takie muzeum może być na prawdę wciągające. “Biorę To!” 😉
blogierka
19 czerwca, 2017 at 11:37 pmWklejam rodzicom- to ich broszka! 😀
Danka
21 czerwca, 2017 at 8:16 pmNie przepadam za modą, ale jak będę w Paryżu to sie wybiorę do Musée Yves Saint Laurent na pewno.
Katka I projekt-wnetrze.pl
22 czerwca, 2017 at 7:37 amMuszę koniecznie nadrobić zwiedzanie – brzmi zachęcająco ! 🙂
Rytmy Natury
22 czerwca, 2017 at 8:28 amFascynujące są takie muzea w swojej ekscentryczności, można zwiedzić jako ciekawostkę chociaż i tak wolę muzea z prawdziwego zdarzenia…
Helena Rojek-Osowska
22 czerwca, 2017 at 8:30 amSuper! Dzięki Tobie moja lista się powiększyła 🙂
Agar i Piżmo
22 czerwca, 2017 at 2:29 pmzdecydowanie muzeum YSL na pierwszym miejscu!
Pingback:Czytelnia: Trzy razy sztuka i inne teksty na lato | Anna Fit - Kulturalny Blog
29 czerwca, 2017 at 12:07 pmStazyjka
3 grudnia, 2018 at 7:31 pmByłam w muzeum włókiennictwa i na mnie nie wywarło ono jakiegoś wiekszego wrażenia. Resztę bym chętnie odwiedziła!
Pingback:Śniadanie u Tiffanye'go - Nowa kawiarnia w Londynie Harrods -
16 lutego, 2020 at 11:38 am